Przeżyłaś najlepszą zabawę sylwestrową w swoim życiu? Świetnie! Teraz schowaj cekinową sukienkę do szafy i wyjmij notes 🙂 Zamiast liczyć, że od 1. stycznia wszystko samo zmieni się na lepsze, rozpisz, co konkretnie planujesz zrobić, żeby żyło Ci się lepiej. Weź sobie do serca słowa polskiego satyryka Władysława Grzeszczyka, który mawiał: „Planowanie tym różni się od marzenia, czym marsz od tańca”. Chciałabyś wreszcie zdać prawo jazdy, nauczyć się tańczyć, albo znaleźć miłość życia? Zasada jest prosta – klarownie formułuj każde postanowienie. Nie planuj: „chciałabym być szczupła i piękna”, ale określ konkretnie, na czym będzie polegała Twoja dieta i jaka jest Twoja idealna waga lub wymiary. I w tym roku, krok po kroku idź po swoje 🙂 Plan na Nowy Rok najlepiej zapisz w jednozdaniowych punktach w kalendarzu, który zawsze masz pod ręką, albo przyklej w miejsce, na które codziennie patrzysz, np. na lodówce. Często na niego zerkaj i koniecznie wykreślaj z listy to, co już udało Ci się osiągnąć. Jeśli jesteś typem wzrokowca, możesz stworzyć przepiękny moodboard. Na planszy przyklejaj zdjęcia i wycinki, które najlepiej zilustrują Twoje marzenia – jeden rzut oka przypomni Ci Twój posylwestrowy zapał 😉 Jeśli pragniesz bardziej korzystać z życia, ale nie wiesz, od czego zacząć, zerknij w moje zapiski i inspiruj się do woli 😀 Przed Tobą lista pięciu rzeczy, nad którymi warto popracować w 2016 roku!

5 rzeczy-06

1. ZADBAJ O WYGLĄD – SEKRET TKWI W SZCZEGÓŁACH

Pomyśl, co w sobie lubisz i wypisz cechy charakteru, które najlepiej Cię odzwierciedlają. A teraz zabaw się w skojarzenia! Zastanów się, jak powinna wyglądać osoba taka jak Ty? Co zmieniłabyś w jej wyglądzie, gdyby poprosiła Cię o radę? Co do niej pasuje, a w co jest ubrana? W Nowym Roku odważ się na eksperymenty i spróbuj czegoś innego, np. zmień fryzurę, albo zdecyduj się w końcu na te piękne, zamszowe buty, które od kilku miesięcy chodzą Ci po głowie 😉 Może już tylko z przyzwyczajenia sięgasz do szafy po czarny sweter i dżinsy, a tak naprawdę czułabyś się lepiej w kolorowej sukience? 🙂 Spróbuj też przekonać się do wysokich obcasów – dodają pewności siebie! W 2015 roku od samej Rihanny i Jennifer Lawrence mogłaś się uczyć dystansu do swojego stylu. Weź ich rady do serca! 🙂 Pamiętaj jednak, że dobry wygląd to nie tylko kwestia płaszcza i nowej torby. W Nowym Roku zadbaj o siebie „od środka”: zrób komplet badań (np. testy na alergię) i zrezygnuj z trujących fast-foodów. Spróbuj powalczyć z tym, czego nie lubisz w swoim wyglądzie: jeśli od dawna masz problemy z cerą, może zamiast leczyć je gabinecie kosmetycznym, wybierz się do dobrego dermatologa estetycznego, który znajdzie ich przyczynę. Za to u kosmetyczki upewnij się, jaki kształt brwi naprawdę do Ciebie pasuje, i co możesz zrobić z pierwszymi zmarszczkami. Wprowadzaj zmiany jedna po drugiej, wyglądaj pięknie i poczuj się lepiej we własnym ciele! 🙂

5 rzeczy-01

2. STAWIAJ SOBIE WYZWANIA. ĆWICZ I ROZWIJAJ SIĘ!

W 2016 roku bądź konsekwentna i wypowiedz wojnę apatii! Stawiaj sobie małe wyzwania na KAŻDYM polu, każdego dnia. W tramwaju przeczytaj trzy strony dobrej powieści, zamiast przeglądać Facebooka. Czytając wiadomości, dowiedz się więcej o sprawie i zamiast cytować wyłącznie nagłówki gazet. Od czasu do czasu przygotuj kolację dla przyjaciół u siebie – nie zawsze warto wychodzić na miasto. Wstawaj o godzinę wcześniej i przekonaj się, jak dobrze jest zjeść śniadanie na spokojnie. I usiądź wreszcie przy tej maszynie do szycia, skoro kupiłaś ją sobie po Sylwestrze rok temu 😉 Pamiętaj, że każdy musi się ruszać! Znajdź taki rodzaj aktywności fizycznej, który polubisz. Jeśli męczy Cię bieganie, wybierz basen albo taniec nowoczesny. Na początku może być trudno, ale kiedy zobaczysz pierwsze efekty ćwiczeń, żadna siła nie zatrzyma Cię potem w domu 🙂 Ta zasada działa jak samonapędzający się mechanizm: im intensywniej będziesz działać, tym więcej energii w sobie poczujesz. Oczywiście nie namawiam Cię do przesady! Połowa drogi między kanapowym leniuszkiem, a wszechstronnym robotem będzie wystarczająco dobra 😀 PS. Zapisuj w notesie motywujące cytaty i zerkaj na nie w chwilach zwątpienia – to działa!

5 rzeczy-02

3. NAUCZ SIĘ CHOCIAŻ JEDNEJ NOWEJ RZECZY

Możesz też pójść krok dalej i… poświęcić w tym roku czas na zdobycie przynajmniej jednej, nowej umiejętności. Nowy rok to świetny czas na szlifowanie swoich „starych” zdolności i zdobywanie kolejnych. Pomyśl o nim, jak o czasie na inwestowanie w siebie. Jeśli czujesz, że sama nie dasz rady, nie wahaj się poszukać pomocy. Na forach internetowych (np. na stronie SieOpłaca.pl czy Swapit.pl) ogłasza się wielu ludzi, którzy z chęcią nauczą Cię, jak szyć w zamian za domowe konfitury z wiśni, albo… korki z matematyki, którą akurat masz w małym paluszku 🙂 Zrób prawo jazdy, idź na kurs przedsiębiorczości, albo zapisz się do szkoły językowej. Nie odkładaj na później decyzji o nauce charakteryzacji, jeśli od dawna o niej marzysz. Możesz nauczyć się czegoś nowego, nawet jeśli nie masz na ten cel dużego budżetu. Może Twoi zdolni znajomi pokażą Ci, jak robić wiązanki z kwiatów, albo retuszować zdjęcia w Photoshopie? Darmowe szkolenia organizowane są nawet przez instytucje państwowe (zaglądaj na stronę swojego Powiatowego Urzędu Pracy, szczególnie jeśli nie masz stałego zatrudnienia) i organizacje  (np. Fundację Centrum Praw Kobiet, czy Zakład Doskonalenia Zawodowego w Twojej okolicy). Czytaj też blogi i wyszukuj informacji w Internecie. Organizacja przyjęć, czy porządek w garderobie, to też umiejętności, które warto zdobyć 🙂 A może chciałabyś nauczyć się czegoś od Anji Rubik? Miej oczy i uszy szeroko otwarte!

5 rzeczy-03

4. ZMIEŃ PODEJŚCIE DO SWOJEJ PRACY I WYKORZYSTAJ MOŻLIWOŚCI,
KTÓRE CI DAJE

Albo zmień… pracę, jeśli w obecnej nie jesteś szczęśliwa. Pamiętaj, że nie jesteś niewolnikiem dawnych decyzji! Jeśli po studiach ekonomicznych wylądowałaś w biurze rachunkowym, ale coraz częściej zadajesz sobie pytanie: „co ja tu, do licha, robię”, czas najwyższy zastanowić się, co poszło nie tak 😉 Zastanów się, co lubisz robić, albo naucz się czegoś nowego (punkt nr 3). Wiele osób zaczyna realizować się zawodowo na wiele lat po skończeniu uczelni. Najczęściej wykonując coś, czego nauczyli się na przykład na letnim kursie, lub co zawsze było ich pasją 🙂 Aktor Arnold Schwarzenegger po latach został popularnym politykiem, a fryzjer gwiazd, Robert Kupisz – projektantem mody. Nie planujesz zmieniać pracy? W takim razie spróbuj docenić to, czego możesz się w niej nauczyć i podziękuj losowi za szefa, który dobrze Cię traktuje. Nagradzaj się za dobrze wykonane zadania i nawiązuj ciepłe relacje ze współpracownikami. Pamiętaj też, że nie jesteś robotem, więc nie krzyżuj się za okazyjne błędy! Możesz mieć powody do niepokoju, jeśli na myśl o zmianie miejsca zatrudnienia, automatycznie pomyślałaś o wyciągu z konta. Zaufaj mi: zarobki to nie wszystko, bo w ostatecznym rozrachunku liczy się spełnienie i szansa na rozwój. Coś o tym wiem! 🙂 We właściwym czasie pieniądze przyjdą same, a na początek poniedziałek wreszcie przestanie być zmorą 😉 A może Twoim noworocznym postanowieniem będzie awans? Dowiedz się, co należałoby wtedy do Twoich obowiązków i udowodnij w firmie, że jesteś w stanie im podołać.

5 rzeczy-04

5. PODZIĘKUJ SWOI BLISKIM!

Kiedy ostatni raz zrobiłaś chłopakowi prezent bez okazji, albo powiedziałaś przyjaciółce, że jest wspaniała? Od tego roku postaraj się panować nad złością i dbać o ciepłe relacje z najbliższymi. Wychodź do przyjaciół z inicjatywą spotkań i dowiaduj się na bieżąco, co u nich słychać. I zawsze, cokolwiek by się nie działo, kibicuj im! Kontakt z rodziną wymaga czasem wiele cierpliwości – wiadomo 😉 Jednak warto się tego uczyć! Twój brat może okazać się świetnym kumplem, a tata – najlepszym powiernikiem tajemnic 🙂 Zmiany wprowadzaj stopniowo, żeby bliscy nie zaczęli się o Ciebie niepokoić 😀 Po prostu ugryź się w język, zanim następnym razem nakrzyczysz na mamę, że znowu do Ciebie dzwoni i podziękuj koleżance, że znalazła czas na kawę, kiedy akurat miałaś doła. To zasada stara jak świat: potrzebujesz miłości – daj ją od siebie! Zadbaj też o relację ze swoim facetem – pamiętaj, żeby powiedzieć mu od czasu do czasu, ze doceniasz to, co dla Ciebie robi. Szczególnie, kiedy np. znosi Twoje małe humorki bez mrugnięcia okiem, albo naprawi w końcu tę niedomykającą się szafę  😉 Walcz z brzydkimi nawykami: fochami, pretensjami o wszystko i podejrzliwością. Spraw, żeby w 2016 Twój mężczyzna przypomniał sobie, dlaczego jesteś kobietą jego życia 🙂

5 rzeczy-05