Chciałabyś mieć miliony followersów na Instagramie tak, jak Chiara Ferragni i tysiące lajków pod każdym postem na Facebooku jak Katy Perry? Do dzieła! Poznaj triki, które pozwolą Ci zdobyć popularność w mediach społecznościowych i pułapki, których lepiej unikać.

JAK TO SIĘ ROBI W SOCIAL MEDIACH

Świat dzieli się na ludzi, którzy ostatni raz zmieniali zdjęcie profilowe na Facebooku po obronie dyplomu i na tych, którzy co dwa dni wrzucają do sieci nowe selfie. Zaraz, zaraz. Wbrew pozorom to nie koniec podziałów! 😉 Pośród aktywnych użytkowników mediów społecznościowych znajdą się tacy, którym nie robi różnicy ilość „lajków” i tacy, którzy po zaktualizowaniu statusu co minutę odświeżają stronę, żeby sprawdzić reakcje znajomych. Należysz do tej drugiej grupy? Marzysz o tym, żeby mieć tylu obserwatorów na Instagramie, co Kendall Jenner? To możliwe, ale wcale nie takie łatwe. Muszę Cię zmartwić: w sieci jest wiele osób, które marzą o zdobyciu popularności. Konkurencja robi się poważna – w grudniu 2016 roku Instagram zanotował 600 milionów użytkowników! Nawet jeśli wielu z nich korzysta z aplikacji dla zabawy, musisz wiedzieć, że coraz więcej osób poświęca cały swój wolny czas na przygotowanie strategii zdobywania tysięcy serduszek dziennie. Nic dziwnego – techniki pozyskiwania followersów stają się coraz bardziej zaawansowane. Jeśli naprawdę chcesz rozbić bank, musisz być… profesjonalistką 🙂

CEL: BYĆ GWIAZDĄ W SIECI

Osoba tzw. influencera, który wpływa na ludzi za pomocą swojej aktywności w internecie, powoli zastępuje dawne autorytety. Dziewczyny na całym świecie marzą o tym, żeby w internecie być tak znane, jak blogerka Chiara Ferragni czy modelka i ikona stylu Gigi Hadid (jej najpiękniejsze ubrania zobaczysz TUTAJ). Dlaczego? PO PIERWSZE: to zwyczajnie miłe. Budzisz się, a w Twoim telefonie czekają setki powiadomień, dzięki którym możesz poczuć się piękna i interesująca. Tutaj muszę Cię jednak ostrzec – jeśli „lajki” w social mediach wpływają na Twoje poczucie własnej wartości, porozmawiaj z kimś bliskim. Niech wytłumaczy Ci, że niewielka ilość followersów nie zmienia faktu, że jesteś wspaniała i wyjątkowa! Jeśli problem robi się naprawdę poważny, zdecyduj się na wizytę u terapeuty – z takiej pomocy korzysta coraz więcej uzależnionych od sieci osób. PO DRUGIE: na sławie w mediach społecznościowych można zarobić. To nowy sposób na komunikację z odbiorcami – korzystają z niego duże firmy, przygotowujące internetowe kampanie reklamowe z blogerami czy tzw. Instagramowiczami.

JAK ZDOBYĆ WIĘCEJ LAJKÓW?

 • Jeśli chcesz odróżnić się od milionów innych użytkowników mediów społecznościowych, przede wszystkim musisz mieć na siebie pomysł. Postaraj się, żeby Twój Facebook czy Instagram były „jakieś”. Może swoje profile poświęcisz muzycznej pasji, modzie, gotowaniu, a może dzieciom? Coraz więcej zyskują ludzie, którzy specjalizują się w jednym temacie. Instagram o wszystkim i o niczym (wszystko naraz: jedzenie, moda, motoryzacja, zdjęcia psiaków i fotki znanych modelek) to najkrótsza droga do porażki. Ludzie chcą wiedzieć PO CO mają do Ciebie wracać 😉
 • Zastanów się nad tym, do kogo chcesz dotrzeć i wymyślaj posty, które mogą zaciekawić Twoich obserwatorów. Prowadzisz bloga o bieganiu? Podaruj sobie komentowanie na Facebooku najnowszych doniesień z Sejmu.
 • Bądź konsekwentna, nie tylko w temacie, ale też… w formie 🙂 Specjaliści twierdzą, że lepiej nie szaleć z różnorodnością filtrów czy sposobem fotografowania. Followersi chętniej zostawią serduszko osobie, po której wiedzą, czego się spodziewać 🙂 Może zdecydujesz się nie obrabiać swoich fotek (#nofilter), będziesz robić minimalistyczne zdjęcia albo radosne i kolorowe? To Twoja decyzja, ale myśl o swoim profilu na Instagramie jak o jednej, dopracowanej kompozycji 🙂 Niech wszystkie fotki do siebie pasują i wyglądają ładnie W CAŁOŚCI. Przy okazji polecam Ci przypomnieć sobie do czego służy MOODBOARD.

 • Staraj się zachować równowagę między tym, co nowatorskie, a popularne. Z jednej strony nie bądź ZBYT awangardowa, bo dotrzesz do zbyt małej ilości odbiorców, ale z drugiej – nie powielaj w nieskończoność tego, co wrzucają WSZYSCY. Kogo interesuje kolejny, taki sam widoczek z Wieżą Eiffla? Pomyśl, jak banalne tematy ogrywać po swojemu 🙂
 • Żongluj hasztagami. Po to powstały! 🙂 Staraj się, żeby były celne, dowcipne i dobrze odzwierciedlały to, co znajduje się w poście. To, jak je będziesz stosowała, zależy od Twojej koncepcji na social media. Jeśli lubisz flirtować z popkulturą i nieobca Ci ironia, możesz wrzucać takie hasztagi jak #polishgirl. Unikaj tego, jeśli starasz się prowadzić poważny, ekspercki profil.

 • Taguj, dodawaj nastroje i aktywności, eksperymentuj z możliwościami Snapchata (np. stosuj zabawne filtry), opcją „Zobacz dzień” na Messenger czy z aplikacją Boomerang na Instagramie. Niech Twoje posty będą ciekawe i interaktywne 🙂 Pamiętaj: dzięki oznaczaniu innych ludzi, automatycznie powiększasz grono odbiorców.
 • Postuj regularnie. Nikt nie będzie chciał obserwować konta, na którym coś nowego pojawia się raz w miesiącu. Ja nauczyłam się tego, kiedy zakładałam blog.
 • Nawiąż kontakt ze swoimi odbiorcami. Odpowiadaj im, lajkuj ich komentarze (teraz to możliwe nawet na Instagramie), odwiedzaj ich profile i czasem sama zostaw serduszko. Zasada wzajemności działa też w internecie! 🙂
 • Prowadź ciekawe życie POZA internetem. Dzięki temu będziesz miała nowe, świeże pomysły na posty i zainteresujesz sobą innych ludzi 😀
 • Jeśli poważnie podchodzisz do tematu popularności w sieci, rozwijaj swoją wiedzę. Uczestnicz w organizowanych przez profesjonalistów szkoleniach i warsztatach, gdzie dowiesz się, co aktualnie najbardziej podoba się w internecie. Czytaj tematyczne blogi (np. SprawnyMarketing.pl), branżowe raporty. Inspiruj się i patrz (również krytycznie) na działania influencerów.
 • Myśl o sobie, jak o marce, a o swoich działaniach w sieci, jak o marketingu, a nie zabawie.

PUŁAPKI, CZYLI CZEGO NIE ROBIĆ?

Jeśli nie będziesz pamiętała o podstawowych zasadach, szybko uzyskasz efekt przeciwny od zamierzonego i zamiast zdobywać nowe lajki, stracisz zniecierpliwionych albo znudzonych obserwatorów.

 • Nie spamuj! Wrzucanie 15 zdjęć dziennie i udostępnianie tysięcy artykułów dziennie może zirytować nawet najcierpliwszych followersów.
 • Nie przesadzaj z ilością hasztagów. Lepiej unikać takich, jak „like4like”, bo mogą zostać odebrane jak desperacja. Jeśli działają, to na krótką metę. No, chyba, że prowadzisz dowcipny z założenia profil – wtedy ujdzie Ci to na sucho 🙂
 • Golizna, prowokujące ujęcia, wulgarne posty? Cóż, zastanów się, czy na pewno chcesz w TEN sposób osiągnąć popularność. Ja wolałabym usunąć swoje konto, niż być zmuszoną do takich desperackich kroków 😀
 • Nigdy w życiu nie kupuj obserwatorów. To najgorszy możliwy sposób na zdobycie ich większej ilości. Ja osobiście nigdy w życiu bym tego nie zrobiła.