Co prawda nie wymyślono jeszcze eliksiru na nieśmiertelność, ale jakość i długość życia możecie poprawić same – dbając o swoje zdrowie. Zatroszczcie się o siebie, jak o swoje najlepsze przyjaciółki i sprawdźcie, jakie badania profilaktyczne powinnyście zrobić chociaż raz w roku.

1. PO PIERWSZE: MORFOLOGIA, OB I BADANIE MOCZU

JAK CZĘSTO: Powszechnie uważa się, że morfologię krwi, badanie OB (tzw. Odczyn Biernackiego) można wykonywać nawet raz na 2 lata. Hematolodzy zachęcają jednak do regularnych, corocznych badań kontrolnych, które mogą pomóc zorientować się, czy coś niepokojącego dzieje się w organizmie. Profilaktycznie badanie moczu dobrze zrobić raz w roku.

Morfologia krwi obwodowej jest badaniem krwi, które pomaga ustalić wstępną diagnozę w przypadku wielu chorób. Lekarze mówią, że to „podstawowe badanie diagnostyczne”. Dzięki niemu możemy uzyskać informacje o czynności układu krwiotwórczego i wielu innych narządów (w tym wątroby czy nerek). Takie badanie pomaga również w ocenie stosowanej diety. Badanie moczu wykonuje się z kolei wtedy, gdy chcemy poznać stan nerek, pęcherza i dróg moczowych. Dzięki temu badaniu będziemy mogły stwierdzić, czy nie doszło do zaburzeń przemiany materii, jakie są predyspozycje do tworzenia się kamieni, zdiagnozować cukrzycę, żółtaczkę czy zapalenia trzustki. Wyniki takiego badania lepiej skonsultować z lekarzem, niż szukać odpowiedzi na forach internetowych 🙂

2. KOBIECE SPRAWY: BADANIE U GINEKOLOGA

JAK CZĘSTO: Absolutne minimum to wizyta raz w roku – nawet, jeśli nie masz żadnych dolegliwości, a Twój cykl miesiączkowy jest dokładny jak w zegarku. Ginekologa powinnaś odwiedzać częściej (nawet raz na 2-3 miesiące), jeśli korzystasz z hormonalnej antykoncepcji albo Twoje miesiączki spóźniają się bez powodu.

Czy wiesz, że każdego dnia na raka szyjki macicy umiera w Polsce 5 kobiet, a nadal 2/3 Polek nie wykonuje cytologii? Kochana, PROSZĘ CIĘ: regularnie umawiaj się na wizyty u ginekologa! Cytologia to bezbolesne badanie, które polega na pobraniu za pomocą specjalnego pędzelka komórek z nabłonkowych z wnętrza szyjki macicy. Pozwala rozpoznać stany przednowotworowe czy raka szyjki macicy. Profilaktykę nowotworową, jak pokazał m. in. przykład Angeliny Jolie, należy traktować bardzo poważnie. U kobiet pomiędzy 25. a 59. rokiem życia cytologia jest bezpłatna, jeśli wykonujesz ją co 3 lata. Jeśli chcesz jednak mieć większą kontrolę nad swoim zdrowiem, możesz (a nawet powinnaś) zrobić takie badanie nawet raz w roku. Ginekolog może również wykonać USG narządów rodnych, które może wskazać takie nieprawidłowości, jak np. mięśniaki. W gabinecie możesz sprawdzić również regularność cyklu i ustalić najlepszą dla Ciebie metodę antykoncepcji.

3. ZADBAJ O PIĘKNO: BADANIE PIERSI

JAK CZĘSTO? Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, mammografię zaleca się kobietom: raz na 2 lata (między 40., a 50. rokiem życia) i raz w roku po 50. roku życia. Coroczne USG piersi zaleca się kobietom już po 30. roku życia.

USG piersi powinnaś przeprowadzać regularnie, jeśli jesteś po 30-tce. Tzw. badanie ultrasonograficzne jest bezbolesne i pozwala wykryć guzki w piersiach na wczesnym etapie rozwoju. Mammografia (badanie radiologiczne sutka czyli gruczołu piersiowego) zalecana jest z kolei głównie dla kobiet po 35 – 40 roku życia, które mają więcej tkanki tłuszczowej, a w niej promienie rentgenowskie lepiej uwidaczniają wszelkie zmiany. Jeśli zależy Ci na profilaktyce nowotworowej, nie zapominaj, że zdrowie leży również… w Twoich rękach 🙂 Regularnie (raz w miesiącu, zawsze tego samego dnia cyklu) sama badaj piersi! Możesz to zrobić np. pod prysznicem, kiedy pod namydloną skórą łatwiej wyczuć zmiany. Jak to zrobić? Lewą rękę połóż z tyłu głowy, a prawą na lewej piersi. Lekko naciskając trzema środkowymi palcami, zataczaj drobne kółeczka wokół piersi, z góry na dół i z powrotem. Sprawdź, czy nie wyczuwasz żadnych zgrubień. Dokładnie tak samo zbadaj drugą pierś.

4. OD PODSTAW: PRZEGLĄD STOMATOLOGICZNY

JAK CZĘSTO? Częstotliwość wizyt u dentysty to indywidualna kwestia. Nawet, jeśli nie nosisz aparatu ortodontycznego, nie masz problemu z nieświeżym oddechem, próchnicą czy kamieniem nazębnym, odwiedzaj gabinet stomatologiczny nie rzadziej niż raz na pół roku

Nawet jeśli wydaje Ci się, że masz zdrowe zęby, warto regularnie umawiać się na przegląd dentystyczny w celu sprawdzenia stanu zdrowia w jamie ustnej czy po to, żeby zdjąć ewentualny kamień nazębny. Jeśli masz problemy z próchnicą lub plomby albo właśnie zakończyłaś leczenie u ortodonty, stomatologa powinnaś odwiedzać nawet raz w miesiącu! Lekarz skontroluje, czy nie tworzą się nowe ubytki oraz czy wszystkie wypełnienia na pewno są szczelne.

5. ZOBACZ WIĘCEJ: BADANIE OKULISTYCZNE

JAK CZĘSTO? Młode osoby, które nie zauważyły u siebie problemów ze wzrokiem, mogą odwiedzić okulistę raz na 2-3 lata. Osoby starsze lub te, które zauważyły u siebie pogorszenie wzroku, powinny zaglądać do gabinetu nawet raz w roku.

To ważne szczególnie teraz, w dobie smartfonów i monitorów, w które wpatrujemy się po kilka godzin dziennie (skądś to znam 😉 ). Nawet, jeśli nie nosisz okularów i wydaje Ci się, że z Twoim wzrokiem wszystko jest w porządku, przynajmniej raz w roku przyjdź na konsultację do okulisty. U okulisty możesz zrobić badanie pola widzenia i ostrości wzroku, a po określeniu rodzaju wady wzroku – dobrać odpowiednie okulary lub soczewki kontaktowe. Jeśli nosisz okulary, powinnaś wyrobić w sobie nawyk regularnych, corocznych wizyt u okulisty w celu sprawdzenia, czy wada wzroku przypadkiem się nie zmieniła i nie potrzebujesz np. mocniejszych szkieł.