Przyjaciel, którego od lat traktujecie jak brata nagle wyznaje Wam miłość i odtąd Wasza znajomość już nie jest taka sama? Robicie się chorobliwie zazdrosne, kiedy Wasz najlepszy kumpel oznajmia, że znalazł dziewczynę? Cóż: KLASYKA. Spróbujmy się dziś wspólnie zastanowić, czy przyjaźń damsko-męska (taka bez pożądania!) w ogóle jest możliwa.

DLACZEGO TO TAKIE TRUDNE

Przyjaciele znają się jak łyse konie – spędzają ze sobą mnóstwo czasu, mówią o wszystkim, pomagają sobie wzajemnie i zawsze są blisko. Czy między kobietą a mężczyzną możliwa jest przyjaźń, która prędzej czy później nie zamieni się w „coś więcej” (przynajmniej dla jednej ze stron)? Cóż, moim zdaniem to możliwe, ale BARDZO TRUDNE. Dlaczego? Już tłumaczę.

Nie od dziś wiadomo, że poczucie bezpieczeństwa, absolutna szczerość i wspólne pasje to podstawa idealnego związku. Od dzielenia się „zajawką” na sport czy muzykę zaczął się przecież niejeden romans! 🙂 Jeśli dochodzą do tego również wspólne spędzane weekendy i rozmowy do rana o tym, co ważne w życiu (szczególnie takie przy winie 😉 ), do zakochania już tylko jeden krok 🙂


Facet, który nigdy Cię nie zawodzi, wspiera w kłopotach, a po nocy je z Tobą pizzę? Nie zdziw się, jeśli któregoś dnia obudzisz się… zakochana w nim.

W przypadku „dziewczyńskiej” przyjaźni sprawa jest zazwyczaj jasna – możecie spokojnie żyć jak siostry syjamskie, ewentualnie radząc sobie z „zagrożeniem” w postaci Waszych chłopaków 🙂 Sprawa się jednak komplikuje, jeśli najbliższą Ci osobą na Ziemi jest facet. Jeśli nigdy Cię nie zawodzi, zawsze staje na wysokości zadania, wspiera w kłopotach, a do tego dobrze wie, że w TE DNI pizza o północy to norma, trudno z czasem nie zacząć myśleć o nim w kategoriach idealnego partnera. Tak samo z nim – jeśli jesteś wyrozumiała i akceptujesz takim, w pewnym momencie może nagle zobaczyć w Tobie kobietę.

A MOŻE JEDNAK?

Psycholodzy twierdzą, że często oszukujemy samych siebie, nazywając przyjacielem kogoś, kto nam się podoba, ale z kim nie pozwalamy sobie na nic więcej. W ten sposób próbujemy zrobić „zasłonę dymną”, żeby przypadkiem prawda nie wyszła na jaw. Zdarza się, że jedna osoba jest zakochana w drugiej, ale wie, że nie ma żadnych szans jako życiowy partner. Przyjaźń z facetem, choć trudna, jest jednak możliwa – udowadniają to znane przypadki. Od lat przyjaźnią się ze sobą Kate Winslet i Leonardo DiCaprio (tak, tak – od czasów filmu „Titanic” 😉 ), Michelle Williams i Ryan Gosling (oni też poznali się na planie filmu) oraz Julia Roberts i George Clooney.

Jeśli chcesz przyjaźnić się z facetem i nie doprowadzić do niezręcznych sytuacji, musisz pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkich zachowajcie zdrowy dystans. Unikajcie zbyt intymnych sytuacji. Porozmawiajcie o tym, „co by było gdyby” – ustalcie, co byście zrobili, gdyby jedno z Was wpadło na pomysł zakochania się w drugim. Pilnujcie ustalonych wspólnie granic.

UPS: TO JEDNAK MIŁOŚĆ. CO ROBIĆ?!

Traktujesz swojego kumpla jako najlepszego kompana do Play Station i zawodów w jedzeniu półmetrowej zapiekanki na czas? Paradujesz przy nim w rozciągniętym dresie i bez makijażu, a w dodatku nie wstydzisz się przyznawać, że w zasadzie to nie masz pomysłu na swoje życie? To wcale nie oznacza, że nagle nie zobaczy w Tobie kobiety swojego życia 🙂 Czasem tego rodzaju bliskość jest najkrótszą drogą do zakochania. Podobnie może być z Tobą – on zwierza Ci się z problemów z byłą, a do Ciebie dociera nagle, że najchętniej uchyliłabyś mu nieba? Takie refleksje typowy przypadek – nie tylko dla hollywoodzkich filmów typu „Kiedy Harry poznał Sally” 😉 

Stało się? Jedno z Was się zakochało? Teraz musicie się zastanowić, co z tym zrobić. Jeśli to Ty wpadłaś jak śliwka w kompot – masz dwa wyjścia. Szczerze powiedzieć mu, co czujesz i liczyć na to, że w nim też od dawna kiełkowało uczucie albo (jeśli czujesz, że traktuje Cię jak kumpla) zapanować nad emocjami i jak najszybciej wybić sobie z głowy mrzonki o związku. Ja zawsze stawiałam na szczerość, bo wiem, jak trudno żyć ze złamanym sercem, udając, że wszystko jest OK 🙂

Jeśli to on przyznał Ci, że od dawna myśli o Tobie W TYCH kategoriach, a Ty czujesz, że z Twojej strony to nigdy nie będzie COŚ WIĘCEJ, powiedz mu to od razu – nie kręć i nie oszukuj, chcąc dłużej zatrzymać przy sobie przyjaciela. Spróbujcie przejść nad tym do porządku dziennego. Może miłosny nastrój minie tak szybko, jak się pojawił – tak też się w życiu zdarza.